Πέμπτη 26 Αυγούστου 2010

Φιλικό Προετοιμασίας

Δυνατό φιλικό με την Ένωση Μιδέας έδωσε χτες ο Αστέρας-Δρεπανιακός. Νικήτρια η ομάδα της Μιδέας με σκορ 2-1.

Οι ομάδες παρατάχθηκαν με αρκετές ελλείψεις και για ένα ημίχρονο ο Αστέρας φάνηκε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο, κλείνοντας σωστά τους χώρους και χάνοντας τεράστια ευκαιρία για να προηγηθεί όταν ο Γκιόλας βρέθηκε μόνος του με τον αντίπαλο τερματοφύλακα αλλά σούταρε εκτός εστίας, προς το τέλος του ημιχρόνου. Αυτή ήταν ουσιαστικά η μόνη κλασσική ευκαιρία κατά τη διάρκεια του 1ου ημιχρόνου.

Στο 2ο ημίχρονο έγιναν αρκετές αλλαγές, η Ένωση έδειξε να διαθέτει μεγαλύτερο βάθος πάγκου και ήταν καλύτερη, αναγκάζοντας τον Αστέρα να περιοριστεί σε παιχνίδι αντεπιθέσεων.
Το σκορ άνοιξε ο Σταυριανόπουλος στο 76', με κεφαλιά απο στημένη φάση, ενω στο 85', ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματά του, προλαβαίνοντας την έξοδο του τερματοφύλακα σε κάθετη μπαλιά που του έγινε. Στο 90' οι Καχριμάνης και Παπαδημητρίου μοιράστηκαν το γκολ για τον Αστέρα καθώς ύστερα απο εκτέλεση φάουλ του Σαμπαριώτη βρήκαν μαζί την μπάλα, με το κεφάλι, για να την στέιλουν στα δύχτια.